Facebook virüsünü temizlemenin yolları

Bir önce ki yazımda Facebook da güvenliğiniz için uymanız gereken 6 altın kuralı üstüne bastıra bastıra bildirmiştim. Az önce Facebook da, o profilden bu profile, bıkık ve bi o kadar da sakin şekilde gezinirken bazı arkadaşlarımın duvarlarında saçma reklamlar olduğunu gördüm. Kimisi umursamadan hayatına devam ederken, bazı arkadaşlarım bu durumu feryad figan duvarlarında küfürle karışık isyan cümleleriyle tepkilerini gösterdiklerini gördüm. Bazıları cümlelerine ”Hesabıma kim giriyorsa…” kelimeleriyle başlarken, bazıları da ”Reklamları ben yayınlamıyorum. Kendiliğinden oluyor…” tarzında efendi bildirimlerle arkadaşlarına seslerini duyuruyorlardı. Ve bu arkadaşlarımın bi ortak yönü vardı; Hepsi kendi meraklarının ve dikkatsizliklerinin kurbanı olmuşlardı.

Yarım milyonu aşan kullanıcısıyla Facebook, reklam şirketlerinin ve kötü amaçlı kişilerin uğrak yeri olmaya çoktan başladı bile. Geçtiğimiz günlerde Facebook Chat alanından hızla yayılmaya başlayan reklam virüsleri, dikkatsiz Facebook kullanıcılarını kendilerine kurban seçiyor.

Messenger’dan da tanıdığımız bir yöntemle dağılan virüse bulaşmamak ve kurtulmak oldukça basit. Facebook Chat uygulamasında, arkadaşlarınızdan biri tarafından yazılmış gibi görünen bir bağlantı gönderiliyor. Bu bağlantının bir resim olduğunu sanmanız ve linke tıklamanız sağlanıyor.

Linke tıkladığınızda Facabook Application bağlantısına yönleniyorsunuz ve bu aşamada virüs uygulaması olan ”exe dosyası” bilgisayarınıza iniyor. Daha sonrasında bilgisayarın açılış dosyalarına yerleşen virüs, hem bilgisayarınıza zarar veriyor, hemde linke tıkladığınız an Facebook şifreniz virüsü yazan kişinin eline geçiyor.


resim: lordiz.com

Virüsten zarar görmemek için;
1) Facebook Chat kullanıyorsanız, arkadaşlarınızdan gelen mesajlardaki linklere tıklamadan önce bu linkleri arkadaşlarınızın gönderdiğine emin olun.
2) Şüphelendiğiniz mesajları açmayın ve mesajlardaki şüpheli bağlantılara tıklamayın.
3) Her önünüze gelen uygulamaya izin vermeyin.
4) Tanımadığınız kişilerden gelen Facebook mesajlarını açmayın, bağlantılara tıklamayın.
5) Mail adresinize Facebook’tan biri tarafından gönderilmiş gibi görünen mailleri açmayın, bağlantılara tıklamayın.
6) Bu yazıyı okuduktan sonra her ihtimale karşı şifrenizi değiştirmenizi öneriyorum.

Facebook virüsü mağduruysanız ne yapmalısınız?
Çok muhterem dostlarım, eğer Facebook virüsü mağduruysanız size tavsiye edebileceğim güzel bir program var. Programımızın adı Combofix. Combofix aslında USB ile bulaşan virüsleri temizlemek için üretilmiş Spam programıdır. Facebook virüsü de USB ile bulaşan virüslerle aynı algoritma ve yapıya sahip olduğu için bu programı kullanmamız gayet yararlı olacaktır.

Combofix Nasıl Kullanılır:
>> Programı buradan masaüstünüze indirin. Bazı bilir kişiler programın özellikle masaüstüne kaydedilmesi gerektiğini vurguluyorlar. Bu nedenle siz programı masaüstüne indirin ve orada çalıştırın.

>> Programı masaüstüne indirdikten sonra tüm programları kapatın (Virüs programı, varsa güvenlik duvarını, msn’i, explorer ‘ı(internet sayfalarını), yani kısaca kapatın her şeyi. Hatta benim tavsiyem kapatın bilgisyarınızı ve güvenli modda açın (f8 ile) Sonra da masaüstüne indirdiğiniz programı çalıştırın. Karşınıza gelecek bütün uyarı ekranlarına evet deyin. Program çalışmaya başlayacaktır. Sabredin ve bekleyin.

>> Text ekranı (not defteri) gördükten sonra muhtemelen bilgisyar yeniden başlayacaktır. Eğer bilgisayar kapanmazsa siz yeniden başlatın ve bilgisayarınızı kullanmaya devam edin. Eğer virüs bulursa program otomatikman silecektir. Umarım işinize yarar. Tedbiri elden bırakmıyoruz. Sağlıcakla kalın.

facebook-virüsü

Eğer yazımda belirttiğim yolları deneyerek olumlu bir sonuca ulaşamadıysanız kesinlikle burada ki yazıma bir gözatın…

Bir teşekkür yeter de artar bile :) Bir nebze de olsa ahde ve vefayı unutmayalım ;) Kaynak göstermeden alıntı yapmazsanız iyi olur :)

Yazar: MakifKutuk

İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nde öğrencilikle meşgulüm. İTÜ Güneş Arabası Ekibi‘nde yer almaktayım. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu‘nda (TOSFED) gözetmenim. Leopar Medya kurucu ve yöneticisiyim. Fahri muhabirim. Twitter çevirmeniyim..

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar

64 Yorum Yapıldı
 • leyla diyor ki:

  ya bana yardım edin lütfennnn…deliriyorum şuanda! bilgisayarıma bi virüs bulaştı facebooktan o gündür bu gündür gün yüzü görmedim!..facebooktakini temizledikten sonra durmadan bilmedğim sayfaları beyenmişimidurmadan masaüstüme reklam yazıları geliyor…ve internetime de bulaştı sanırım sürekli int.bağlantım kopuyor sorun olmamasına rağmen!..lütfen yardmcı olun.bu virüs yüzünden ödev bile yapamaz oldum! :(

 • Eylül diyor ki:

  Mavi bir not ekranı çıktı birşeyler yazıyor ama yeniden başlatmadı ekranda gitti ama bilgisayar açık ne yapmam gerekiyor acil lütfen catchme.3XE çalışmayı durdurdu yazıyor

 • Zümrüt diyor ki:

  Facebookuma bi virüs girmiş facemdeki bütün arkadaşlarıma birşeyler yolluyo duvarımda birşeyler paylaşılıyor. Şifremi değiştirdim uygulamaları falan sildim ama bunları yapmama rağmen hala facem arkadaşlarıma yazı gönderip duruyo deliricem ya neden bööyle oluyo lütfen yardım edin napmam gerekiyor. :(

1 3 4 5